Dubai Vizesi Genel Bilgiler

  • Anasayfa
  • Dubai Vizesi Genel Bilgiler

Dubai Vizesi 

Basra Körfezi kıyısında bulunan Birleşik Arap Emirliğinin 7 emirliğinden biri olan Dubai İngiltere’nin bölgeden siyasi anlamda çekilmesi ve bölgede petrol üretimine başlanması ile Asya kıtasında ticari anlamda bir finans merkezi olarak bilinmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri birçok ülkeden vize istemediği halde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo(umuma mahsus) pasaport sahiplerinden Dubai'ye giriş için vize şartı aramaktadır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kısa süreli ziyaretlerde Birleşik Arap Emirlikleri için vize şartı aranmamaktadır. 
Umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi olan vatandaşlar minimum 6 ay geçerliliği olan pasaport ile birlikte vize başvurusu yapmak için ilk adım olarak almak istediği vize türünü belirlemesi gerekir. Dubai'ye giriş için 3 çeşit vize türü vardır. Bu vize türleri turistik, ticari, ve transit vize olarak uzun ve kısa süreli şekilde kendi aralarında ayrılır. Yapılmak istenen vize başvurusu online olarak Birleşik Arap Emirlikleri göçmen idaresi web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Dubai Vize Türleri

30 Gün içinde Tek Girişli Kısa Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında tek sefer ülkeye girişi ve en fazla 30 gün ülkede kalış için kullanılır. Kısa süreli tek girişli vize ile yolculuklar en fazla 30 gün Birleşik Arap Emirlikleri’nde kalabilirler.

30 Gün içinde Çok Girişli Kısa Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında 2 ay içinde 30 gün çok girişli olarak kullanılır.

90 Gün içinde Tek Girişli Uzun Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında tek sefer ülkeye giriş en fazla 90 gün ülkede kalmak için kullanılır. Bu vize tipini kullanan yolcuların 1 ay bekleme süreci mevcuttur.

90 Gün içinde Çok Girişli Uzun Dönem: Vize onayı üzerinde belirtilen tarih aralığında 90 gün içinde çoklu giriş için kullanılır.

Turistik Vize 

Dünyada en çok turist çeken yedinci kent durumundaki Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliklerinden biri olan Dubai’ye turistik amaçlı seyahat etmeleri için turistik online başvuru yapılması gerekir. Dubai vize başvurusu online olarak yani web ortamında kayıt oluşturarak yapılır. Turistik amaçla Dubai’ye yapılacak olan turistik vize online başvuruda sizden istenilen bilgiler online vize başvuru formunun içerisinde mevcuttur. Dubai turistik vize için gerekli olan evrakları PDF(Acrobat Reader dosya uzantısı) formatında taratıp ardından online vize başvuru formunda istenilen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurarak sisteme yüklenmesi gerekir. Başvurunuz ile ilgili online vize başvuru formundaki bilgilerin ve almak istediğiniz vize türüne göre istenilen evrakların eksiksiz ve doğru olarak sisteme yüklenmesi çok önem arz etmektedir.

Ticari Vize 

Dünya'da konumu itibari ile uluslar arası ticaret ve finans ile ilgili önemli bir konumda bulunan Dubai'de ticari faaliyet, toplantı, ticari fuar, ticari araştırmalar ve ticari anlaşmalar vb. amaç ile yapılacak olan ziyaretlerde online olarak alınması gereken vize türüdür. Dubai'de ticari vize türüne yapılacak olan başvuruda ticari faaliyet durumunuz ilgili gerekli belge ve evrakları hazır hale getirmeniz gerekir. Hazırlanan bu evrakları PDF(Acrobat Reader dosya uzantısı) formatında taratıp sisteme yüklemek için hazır hale getirmeniz gerekir. Ardından online vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup, hazırladığınız PDF formatındaki evraklarınızla birlikte sisteme yüklemeniz ile başvuru aşamasınız tamamlamış olursunuz. Başvuru sistemine yüklediğiniz evrakları ve başvuru formunu detaylı gözden geçirip dosyalarınızı yazdırmak sonradan çıkabilecek problemleri en aza indirgemek için önemlidir. Vize başvurunuz onaylandığı durumda mail adresinize gelen vizenizin çıktısını alıp seyahatinize hemen başlayabilirsiniz.

Vize Çıkış Süresi

Dubai’ye ticari veya turistik nedenlerden dolayı ziyaret edecek olan kişiler, vize başvurusunu online olarak sisteme başvuru yaptıkan itibaren bilgiler Konsolosluk Birimleri tarafından incelenip en erken 3 gün (72 saat) içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru esnasında ortaya çıkabilecek problemlerden veya aksaklıklardan ötürü başvuru sürecinin uzamasına sebep olmaktadır. Resmi tatiller ve bayramlara denk gelen vize başvuruları için de süreç uzayabilir. Bunların aksine eğer sisteme yaptığınız başvuru doğru ve eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde süreç minimuma indirgenir. Konsolosluk birimleri bu süreç zamanı ile ilgili net bilgi vermemektedir. Dubai vize başvurularınızı seyahat edeceğiniz tarihten 10 gün önceden yapmanız sonradan çıkabilecek sorunlardan ötürü şiddetle tavsiye edilmektedir. Başvurular incelendikten sonra sonuç mail adresine gönderilir.

 
Yükleniyor...
Bizi Arayın