Dubai Konsolosluk Birimleri

  • Anasayfa
  • Dubai Konsolosluk Birimleri

Dubai Konsolosluk Bilgileri

Birleşik Arap Emirliklerinde resmi tatil günleri Cuma ve Cumartesi günleridir. Genellikle bu günlerin haricinde yapılan başvurular minimum 72 saat süre içerisinde sonuçlanır. Online başvuru yapmak isteyen kişiler sabah 9:00 ile öğleden sonra 16:00 saatleri arasında başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Bu saatler dışında yapılan başvurular sistem tarafından kabul edilir ama işlemler ertesi gün işlenir. Vizeniz onaylanmadığı takdirde vize için yatırılan ücret ile ilgili iade söz konusu olamaz. 

Almak istediğiniz vize türüne göre yaptığınız vize başvurusu olumlu sonuçlandığında vizeniz 59 gün için geçerli olup 30 günden az kalış izni vardır. Transit vize için kalış süresi 96 saat için geçerlidir. Başvuru yapmadan önce vize başvurusu için yatırılması gereken vize hizmet ücretini, kredi kartı veya banka havalesi ile yatırabilirsiniz. Aldığınız vize türüne göre kalış sürelerini aştığınız takdirde Birleşik Arap Emirlikleri göçmen bürosu tarafından yolcu başına 3000$ ceza kesilmektedir. Vize alındıktan sonra vize için belirtilen sürelerde uzatma işlemleri yapılmamaktadır. Vize süresi dolduğunda ülkeden çıkış yapıldıktan sonra vize için tekrardan başvuru yapılması gerekir. Irak, Suriye, Filistin, Afganistan, Yemen, Tunus ve İsrail vatandaşlarının Birleşik Arap Emirliklerine vize almaları mümkün değildir. Bu kişilerin Türkiye’de oturum izinleri olsa dahi yine vize başvurusu yapmalarına izin verilmez. Bu ülkelerin vatandaşları haricinde Türkiye’de en az 6 ay konaklama yapmış oturum izni olan yabancılar da Dubai için vize başvurusunda bulunabilirler. Dubai vize onay sürecinden sonra mail adresinize vize sonucu ile ilgili evrak gönderilir. Eğer sonuç olumlu ise çıktısını alıp pasaportla birlikte hemen Birleşik Arap Emirliklerine ziyareti gerçekleştirilebilir.

18 yaşından küçük kişilerin vize başvurusu yapabilmeleri için 1.dereceden aile bireyleri ile birlikte vize için başvurmaları ve bölgeye seyahat etmeleri gerekir.  18 yaşından küçüklerin tek başına Dubai için vize almaları mümkün değildir. Tek istisnai durum okul gezileri ile gözetmen öğretmen eşliğinde aile bireylerinin iznini alarak yapılabilir. Pasaportunda İsrail giriş-çıkış kaşesi olan kişiler Dubai’ye gittiklerinde polis memuru tarafından durum fark edilirse sınır dışı edilebilirler. Bu yüzden Dubai’ye gitmek istiyenlerin sahip oldukları pasaportta İsrail giriş ve çıkış damgası bulunmaması gerekir.

Dubai 2020 Yılı İçin Resmi Tatil Günleri

İslami tatiller ayın evrelerine dayanır, bu sebeple kesin tarihler değişiklik gösterebilir; bu bağlamda Dubai 2020 yılı için resmi tatil günleri, belirtilmiştir.

22 Mayıs - 26 Mayıs : Eid Al Fitr
Eid Al Fitr kabaca 'orucunun kırılması' anlamına gelir ve Ramazan'ın sonunu kutlayan tatildir. Ramazan sürecinin bitiminden sonra olarak başlar. Hükümetin belirleyeceği tarihler tatil olacaktır.

29 Temmuz – 30 Temmuz Arafat Günü
Ay’ın durumuna bağlı bu Hac tatili büyük ihtimalle 29 Temmuz Çarşamba günü resmi tatil olacaktır.

31 Temmuz -2 Ağustos  (aya bağlı) - Eid Al Adha Kurban Bayramı 
Dini bir bayram olan bu süreç  için genellikle üç gün tatil ilan edilir.

6 Ağustos Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan'ın Tahta geçmenin kutlaması
Abu Dabi'nin hükümdarı ve 30 yılı aşkın süredir BAE başkanı (1971-2004) olarak Şeyh Zayed, yedi Birleşik Arap Emirlikleri'nin birleşmesinin ana mimarı oldu.

23 Ağustos – Hicret, İslami Yeni Yıl
2020 İslam Yeni Yılı 23 Ağustos Pazar günü resmi tatil ile kutlanacaktır.

29 Ekim - Hz.Muhammed’in (asv) doğum günü
Hz.Muhammed’in doğum günü 29 Ekim 2020 Perşembe günü resmi tatil ile kutlanacaktır.

1 Aralık - Anma Günü
Eskiden Şehitler Günü olarak anılan bu tatil, ülkelerini korurken ölen vatandaşları onurlandırmak üzere ilan edilir. Bu 2020 Salı gününe denk düşer ve BAE milli tatili (2-3 Aralık)  hafta sonu tatili ile birlikte  beş günlük bir tatil anlamına gelir.

2 ve 3 Aralık - BAE Ulusal Günü
2020, BAE'nin 49. doğum günü! 1971'de yedi emirliğin birleşmesi kutlanacaktır.

Dubai vize başvuru

Dubai Ankara Büyükelçiliği
Adres: Ankara Dubai Ankara Büyükelçiliği Adres: İlkbahar Mah.
Galip Erdem cad. 613. Sok. No:13, Çankaya/Ankara 
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Perşembe 09.00-16.00

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu
Adres: İstanbul Dubai Başkonsolosluğu Adres: Konaklar mah.
Meşeli Sok. No:11, 34330 4. Levent, İstanbul Posta Kodu: 34330
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Perşembe 09.00-16.00

Yükleniyor...
Bizi Arayın